Genel

Kış Lastikleri Ne Zaman Çıkarılır ve Nasıl Saklanır?

Havalar düzelmeye başladı. İlkbaharın gelmesiyle seyahatler çoğalacak, yaz geldiğinde ise yollar artık seyahat edenler ve tatilcilerle dolacak. Araçlarımızdaki kış lastiklerinin değiştirme zamanı  geliyor, artık yaz lastiklerinin hakimiyet zamanı. Peki, kış lastiklerini ne zaman çıkarmalıyız? Yaz lastikleri ne zaman takılır?

Bu soruya cevap vermeden önce yaz lastikleri ve kış lastikleri arasındaki farklara bir göz atalım.

Yaz ve Kış Lastikleri Arasındaki Farklar, Kış Lastikleri Yazın Kullanılır mı?

İlk fark lastiklerin kimyasal içeriğindedir, biz buna basitçe lastiğin hamurundaki fark diyebiliriz. Yaz lastikleri ısının 7 Santigrat derecenin üzerinde olduğu havalara göre üretilmiştir. Bu sıcaklığa yaklaşılıp altına düşüldüğünde yaz lastiklerinin hamurları sertleşmeye başlar. Lastikler yol tutuş ve güvenli sürüş için yeterli ısınmayı sağlayamazlar. ve lastik taban desenleri artık görevlerini yapamayarak tutuş kabiliyetinin bir kısmını kaybeder. Kış lastikleri ise ısı ne kadar düşerse düşsün yumuşaklığını koruyarak tutuş kaybını engeller.  

Yaz lastikleri soğukta sertleştiği için daha kırılgan bir hale gelir ve desenlerdeki aşınma ve bozulmalar hızlanır. Kış lastikleri ise tersi şekilde havalar ısındıkça aşırı ısınmaya başlar ve gene desenlerde aşınma ve bozulmalar hızlanır. Kısaca yazın kış lastikleri, kışın yaz lastikleri kullanmak tutuş kaybı ile emniyet açısından problem teşkil edeceği gibi ekonomik açıdan da kayıplara sebep olurlar. Kış lastikleri ayrıca yaz lastikleri göre çok daha fazla kanal ve kılcal kanallara sahip olduklarından yerle temas noktaları yaz lastiklerine göre daha azdır. Buna bir de kış için planlanmış hamurunu eklediğimizde, sıcak havalarda kuru zeminde frenleme de ve yol tutuşta ekstra kayıplara sebep olacaktır.

Kış Lastiklerini Değiştirme Zamanını Nasıl Belirlerim?

Öncelikle yasal tarihleri göz önünde bulundurmak gerekir. Ülkemizde 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu vardır. Bu tarihler aralığı İl Valilerinin yetkileriyle 1 ay öne ya da 1 ay ileri atılabilir. Ticari olmayan araçların yani hususi araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu yoktur; ancak gene Valilerin yetkilerinde, gerektiğinde kış lastiği tüm araçlar için zorunlu hale gelebilir.  

Yasal kış lastiği zorunluluk tarihini bir kenara bıraktığımızda, kış lastiklerini çıkarma zamanını hava sıcaklıkları tüm gün 7 santigrat derecenin üzerinde olmaya başladığı zaman diyebiliriz. Şöyle ki hava sıcaklığı yaşadığınız ya da seyahat edeceğiniz bölge de gündüz 20 derece olabilir ama geceleri ısı çok düşüyorsa henüz değiştirme zamanınız gelmemiş demektir. Hava durumunu takip ederek ısının artık günün her saati 7 santigrat derecenin üzerinde olmaya başladığı günlerde artık kış lastiklerinizi yaz lastikleriyle değiştirmelisiniz.  Ama, erken çiçek açan ağaçlar gibi ilk yüksek ısıyı gördüğünüz de kış lastiklerini acele ile çıkarmayınız; ülkemizin değişken havalarını göz önünde bulundurun, iklimin mevsim standartlarına gelmesini ve stabil olmasını beklemelisiniz.

Kış Lastiklerini Yaz Lastikleri ile Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Kış lastiklerini yaz lastikleri ile değiştirip saklamaya başlamadan önce lastiklerimizi kontrol edelim. Ülkemizde yasal diş derinliği ölçüsü 1,6 mm dir. Bunun altındaki diş derinliklerine ulaşmış lastiklerin artık hurdaya ayrılması gerekmektedir.  Birçok lastik üreticisi, 3 mm altında diş derinliğine sahip lastiklerin yeterli performans veremeyeceğinden kullanılmamalarını tavsiye etmektedir. Diş derinliği yanında lastiklerin, balon oluşmuş mu, tehlike arz edecek deformasyonlar var mı gibi kontrolleri de yapılmalıdır.  Bu kontroller yapıldıktan sonra olumsuzluk içeren lastikler hurdaya ayrılmalı araca takılmamalı ve gereksiz yere saklanmamalıdır.

Araca takılacak lastiklerin kesinlikle öncesinde balans işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Balansı yapılmayan lastikler aracın süspansiyon sistemine, vibrasyon sebebiyle motor kulakları gibi bazı parçalarına zarar vereceği gibi lastikler de düzensiz aşınmalara ve sürüş konforunda negatif etkilere sebep olacaktır. Balansı yapılan lastikleri hava basıncı da araç üreticisinin verdiği değerlere göre ayarlanmalıdır.

Lastikler Nasıl Saklanmalı?

Öncelikle lastikleri direk güneş ışığı almayan, rutubetsiz ve mümkün olduğunca serin (çok yüksek ısıya maruz kalmaması yeterlidir) bir yerde saklamalısınız. Lastikler imkân var ise dik olarak saklamalıdır, ama asla asılı bir şekilde durmamalıdırlar. Dik durumda saklanan lastikler de düzenli olarak döndürülerek, yere basan kısımlarının çökmesinin engellenmesi sağlanmalıdır. Lastiğinizin yere batan kısmında çökme oluşmuşsa hava basılıp kullanıldığında ısıya maruz kalıp büyük bir olasılıkla düzelecektir. Ancak çökme bu şartlarda düzelmiyor ise lastiği yenisiyle değiştirmek zorunda kalabilirsiniz Zorunlu olarak üst üste konacaklar ise 4 adeti geçmemesi tavsiye edilir.

Lastikler eğer jantlarıyla birlikte saklanacak ise normalden biraz fazla hava basılması daha iyi olacaktır. Jantlı lastiklerin yan yatırılıp üst üste konmasında sakınca yoktur. Jantlarından bağlanarak asılabilirler de.  

')}

Related Posts